Tak światło słoneczne dostanie się zimą do Rjukan w Norwegii, źródło: www.visitrjukan.com

Magia luster

Rjukan to licząca 3500 mieszkańców osada, położona w długiej, wąskiej i głębokiej dolinie na południu Norwegii. Przez pięć miesięcy w roku miasteczko jest pogrążone w całkowitych ciemnościach – nie dociera tu nawet odrobina światła, bo słońce znajduje się zbyt nisko nad horyzontem. Od czasu utworzenia osady na początku XX wieku (było to związane z rozwijającym się w okolicy przemysłem) mieszkańcy co roku przez prawie pół roku skazani byli na sztuczne oświetlenie.

Teraz jednak może się to zmienić. Na szczytach okolicznych gór mają zostać ustawione heliostaty – systemy luster, które poruszając się razem z biegiem słońca po niebie będą odbijać światło tak, by wpadało na dno doliny. Oczywiście nie da się z ten sposób oświetlić całej osady: lustra zostaną ustawione w ten sposób, by najsilniejszy promień padał na główny miejski plac, popularne miejsce spotkań i „serce” miasteczka.

Tak światło słoneczne dostanie się zimą do Rjukan w Norwegii, źródło: www.visitrjukan.com

Tak światło słoneczne dostanie się zimą do Rjukan w Norwegii, źródło: www.visitrjukan.com

Instalacja urządzenia ma kosztować 830 tysięcy dolarów. Dzięki tej kwocie i nowatorskiej technologii systemu czujników, które automatycznie będą poruszały lustrami w ślad za słońcem mieszkańcy będą mieli szansę zobaczyć zimą naturalne światło. Pierwszy raz od ponad stu lat. 1 lipca 2013 roku na szczycie tuż nad osadą zaczęto montaż czterech luster o łącznej powierzchni 100m2.

Heliostat w Rjukan, źródło: www.visitrjukan.com

Heliostat w Rjukan, źródło: www.visitrjukan.com

Plotka mówi, że pomysł z lustrami już w pierwszych latach XX wieku zgłaszał robotnik lokalnej fabryki – wtedy jednak technologia nie pozwalała na takie rozwiązania. W zamian burmistrz miasta ufundował elektryczną kolejkę, dzięki której łatwo i szybko mieszkańcy Rjukan mogli wydostawać się z doliny by zobaczyć słońce. Teraz udało się wreszcie opracować sposób na zainstalowanie nad miastem luster – żeby zażyć słonecznego światła nie trzeba będzie wyjeżdżać.

Norweska osada nie będzie pierwszym miejscem na świecie, nasłonecznianym z ten sposób. Od jakiegoś czasu podobne heliostaty stoją nad jedną z wiosek we włoskich Alpach oraz w Austrii.

Leave a Reply